W gminie Bukowina

Gminę Bukowina Tatrzańska noclegi tworzy osiem wsi: na grzbietach i stokach Pogórza Gliczarowskiego rozciąga się Bukowina Tatrzańska, a w jego dolinach leżą Groń i Leśnica, zaś najbardziej na południe wysunięte sąBrzegi. W dolinie Białki, na lewym jej brzegu leży Białka Tatrzańska, a na przeciwnym, należące już do Spisza – Czarna Góra, Jurgów i Rzepiska.

Okolice noclegi Bukowina Tatrzańska posiadają swoisty klimat lokalny. Średni roczny opad wynosi 854 mm. Pokrywa śnieżna utrzymuje się od grudnia do marca, a w wyżej położonych osiedlach do końca kwietnia.

Osią komunikacyjną gminy są droga krajowa numer 49 wiodąca z Nowego Targu do granicy państwa w Jurgowie oraz droga wojewódzka numer 960 prowadząca przez Bukowina Tatrzańska agroturystyka do granicy państwa w Łysej Polanie.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE GMINY:

Tatry

Na terenie gminy Bukowina Tatrzańska pensjonaty leżą Tatry Wysokie z takimi skarbami jak Morskie Oko, Rysy, Dolina Pięciu Stawów Polskich, Orla Perć, Wołoszyn czy Świnica.

Wspaniałe tereny narciarskie, sztucznie dośnieżane i oświetlone, z zapleczem gastronomicznym: w Białce Tatrzańskiej, obsługiwane przez pięć kolei krzesełkowych w ośrodkach narciarskich „Kotelnica Białczańska” i „Bania” oraz przez dziesięć wyciągów orczykowych; w Bukowinie Tatrzańskiej, obsługiwane przez dwie koleje krzesełkowe w ośrodkach narciarskich „Turnia” i”Rusin-ski” oraz przez szesnaście wyciągów orczykowych; w Jurgowie, obsługiwane przez kolej krzesełkową i dwa wyciągi orczykowe w ośrodku narciarskim „Hawrań”; w Czarnej Górze, obsługiwane przez kolej krzesełkową i wyciągi orczykowe w ośrodku narciarskim „Koziniec”.

Bukowina Tatrzańska wille jest na tyle ciekawą miejscowością, że pomimo małej liczby zabytków nie można się tutaj nudzić. Piękne położenie wsi samo zachęca do długich spacerów po bukowiańskich wierchach: Olczańskim, Głodowskim, Rusińskim, Kurucowym, Bachledowym, Buńdowym, Kramarskim i Spiskim, bowiem z każdego wierchu rozciąga się odrobinę inna, panorama gór i dolin podhalańskich. Najpiękniejszy widok na Tatry rozciąga się z Głodówki – polany położonej przy drodze do przejścia granicznego na Łysej Polanie. Wówczas można zobaczyć nie tylko Giewont i Kasprowy Wierch, lecz także najwyższe szczyty Słowackie:Gerlach, Łomnicę i Lodowy Szczyt. Podążając dalej na południe wzdłuż szosy po lewej ręce ukażą się jak na dłoni Tatry Bielskie z majestatycznymi wierzchołkamiMurania i Hawrania.

Zabytkami, które warto zobaczyć w Bukowinie Tatrzańskiej są:

Drewniany kościół parafialny NSJ zbudowany w latach 1887-1900 przez miejscowego górala Jędrzeja Kramarza, który również był autorem wyposażenia świątyni. W 1994 r. świątynia została wpisana w rejestr zabytków, a tym samym uchroniona od rozbiórki i pozostawiona jako świadectwo religijności ludu podhalańskiego. Obecnie w starym kościółku w czasie Wielkanocy urządzany jest Grób Pański, a przy okazji imprez kulturalnych świątynia spełnia rolę galerii.

Dom Ludowy – obecnie największy drewniany budynek w Polsce – jest zarazem materialnym i duchowym centrum Bukowiny Tatrzańskiej. Powstał w latach 1923-28 z inicjatywy ówczesnego kierownika szkoły Franciszka Ćwiżewicza. W Domu Ludowym mają miejsce ciekawe imprezy folklorystyczne m.in.: odbywający się od 1973 r. Góralski Karnawał, oraz słynne Sabałowe Bajania, występy zespołów góralskich oraz przedstawienia teatralne w gwarze góralskiej, grane przez miejscową amatorską grupę teatralną. Od 1996 r. organizowany jest w tutaj Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych a od 1999 r. w Domu Ludowym działa Szkoła Ginących Zawodów – niecodzienna placówka oświatowa mająca na celu ocalić z zapomnienia tajniki rzemiosł góralskich: snycerki, kowalstwa, garncarstwa, haftu, itp.