A oto kilka miejsc które warto zobaczyć przebywając w Krościenku.

Zabytkowa zabudowa Krościenko noclegi

W pobliżu rynku kilka starych drewnianych domów mieszczańskich (XIX w.).W dzielnicy Zawodzie przy ul. Zdrojowej stoi kilkanaście drewnianych budynków, które powstały w związku z działalnością uzdrowiska. Najciekawsze z zachowanych budynków wzniesiono w latach w latach 30. XX w. Są to obiekty przeważnie piętrowe, konstrukcji zrębowej, często częściowo potynkowane lub oszalowane, dwutraktowe, z pomieszczeniami mieszkalnymi w poddaszach. Wyróżnia je bogata dekoracja snycerska ganków i balkonów wspartych na słupach. 

Dużą grupę obiektów stanowią domy typu wiejskiego, przedmiejskiego lub małomiasteczkowego wzniesione w 2 połowie XIX lub na początku XX w. Budynki ustawione są do ulicy szczytowo, parterowe, o jednotraktowych układach wnętrz, nakryte dachami dwuspadowymi lub przyczółkowymi z wydatnymi okapami nadwieszonymi nad ścianami.

Zamek Pieniński

Góra Zamkowa (779 m n.p.m.) jest od wielu lat atrakcją turystyczną, a to ze względu na ruiny najwyżej położonej w Polsce warowni – Góra Zamkowa (779 m n.p.m.) jest od wielu lat atrakcją turystyczną, a to ze względu na ruiny najwyżej położonej w Polsce warowni – Zamku Pienińskiego zbudowanego najprawdopodobniej w latach 1257-1287. Wzniesiono go po północnej stronie wierzchołka góry. Do zamku można się było dostać wąskim przesmykiem od strony Masywu Trzech Koron – z pozostałych stron budowlę otaczały strome zbocza skalne. Pod bramą wejściową do zamku znajdowały się piwnice, a tuż za nią wykuto w skale cysternę, w której gromadzono wodę z niewielkiego źródełka.Według podań ludowych zamek wybudował Bolesław Wstydliwy dla swojej żony – Kingi (późniejszej świętej) i tam też znalazła ona schronienie m.in. podczas najazdu Tatarów. Zamek został zburzony w latach 1431-1433, prawdopodobnie przez husytów.

Przed II wojną światową istniała tutaj pustelnia, a w 1904 roku, w skalnej wnęce umieszczono posąg św. Kingi. Obecnie, co roku na zamku, w każdą niedzielę przypadającą w okolicach 24 lipca odbywa się uroczyste nabożeństwo.

Kaplica upamiętniająca epidemię dżumy

Na obrzeżach noclegi Krościenko rozsiane są liczne kapliczki wotywne. Jedną z nich jest kamienna kaplica św. Rocha z lat 1710-1723 na tzw. Ptaszkowej Górce (dziś ul. Trzech Koron). Jest to najstarsza kapliczka mszalna w okolicy. Wzniesiono ją na pamiątkę wielkiej epidemii dżumy w 1710 roku. 

We wnętrzu warto zobaczyć rokokowy ołtarz z końca XVIII w., z wizerunkami Rocha (1865), Sebastiana i Wawrzyńca, a także rzeźbami przedstawiającymi św. Dominika i św. Franciszka.

Kapliczka św. Antoniego Padewskiego

Drewniana kapliczka św. Antoniego Padewskiego z 1881 roku. W środku rzeźba przedstawiająca św. Antoniego z Dzieciątkiem.

Spływ łodziami flisackimi

Jedną z największych atrakcji turystycznych jest spływ Przełomem Dunajca na tratwach flisackich, kajakach lub pontonach. Dunajec powstaje z połączenia wód Białego i Czarnego Dunajca łączących się w okolicy Nowego Targu. Następnie rzeka płynie przez Pieniny, Beskid Sądecki, Kotlinę Sądecką, Pogórze Rożnowskie i Nizinę Nadwiślańską. W Pieninach tworzy malowniczy przełom na odcinku pomiędzy Sromowcami Wyżnymi a Szczawnicą, stanowiąc jednocześnie granicę państwową Polski i Słowacji. Według jednej z legend ludowych, przełom wyrąbał mieczem w skałach król Bolesław Chrobry, dając ujście rzece zalewającej wcześniej Podhale. Dunajec uchodzi do Wisły w okolicach Opatowca. 

Dawniej spływ rozpoczynał się w Czorsztynie, jednak po zbudowaniu zapory na rzece jego trasę skrócono o 6,5 km, a przystań flisacką przeniesiono do Sromowców Wyżnych – Kątów. I stąd właśnie wyruszają tratwy flisaków. Spływ Dunajcem można ukończyć po 18 km w Szczawnicy lub pokonać 23-kilometrową odległość do Krościenka. Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października.


Zespół PIENINY

Etnicznymi mieszkańcami Krościenko pensjonaty są górale pienińscy. Strój góralski składa się z płóciennej koszuli, białych sukiennych spodni zdobionych motywem w formie serca (tzw. sercówką), kamizelki z sukna z haftem roślinnym, szerokiego skórzanego pasa, kierpców oraz kapelusza o małej główce i niewielkim rondzie. Kobiety noszą  koszule z falbanami przy szyi i mankietach, zdobione białym haftem lub koronką, spódnice z płótna w drobne wzory, zapaski (obszerne fartuchy) oraz haftowane sukienne gorsety z haftem.

Krościeńczanie są bardzo przywiązani do swoich tradycji. W strojach góralskich występują w czasie różnych świąt kościelnych czy innych uroczystości. Zarówno ubiór, gwarę, jak i folklor pieniński kultywują i upowszechniają zespoły regionalne.

Z Krościenko wile pochodzi Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Pieniny” założony w 1953 r. W ciągu długich lat swojej działalności zespół występował w wielu krajach europejskich. Był wielokrotnie nagradzany, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, ogólnopolskim Konkursie Tańca Tradycyjnego w Rzeszowie, Festiwalu Górali Polskich w Żywcu i podczas Karnawału Góralskiego w Bukowinie Tatrzańskiej. Ukoronowaniem działalności „Pienin” był występ przed papieżem Janem Pawłem II. Grupa prezentuje na scenie typowe dla regionu pieśni i tańce, jak: obyrtany, polka, śtajerek, ogrodnik, zbójnicki, a także pieśni rekruckie i polanowe oraz tańce: kotecka i zydówka.

Kaplica Przemienienia Pańskiego

Dla upamiętnienia ofiar epidemii cholery wybudowano w roku 1870 kaplicę Przemienienia Pańskiego. We wnętrzu neogotyckiego budynku zachowały się dwa ołtarzyki z obrazami z końca XVII w. Kapliczka pełniła rolę symbolicznej ochrony przed zarazą.


Sosna na Sokolicy

Sokolica (747 m n.p.m.) to szczyt znajdujący się w północno-wschodniej części Pienin Środkowych na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Południowy stok to 310-metrowa przepaść. Poza Trzema Koronami jest to najbardziej popularny szczyt Pienin. 

Rozciąga się stąd wspaniały widok na przełom Dunajca, Tatry i Pieniny. Na szczycie znajdują się sosny reliktowe, najstarsze z nich mają ok. 500 lat. Najciekawsze jest drzewko znajdujące się nad przepaścią, jest to chyba najbardziej rozpoznawalna sosna w kraju ze względu na swój malowniczy wygląd i położenie.

Źródła wody mineralnej 

noclegi w Krościenku występują wody mineralne (szczawy alkaliczno-słone), ze źródłami: Stefan, Michalina, Maria, oraz Dzikie. Źródła zlokalizowane są na Zawodziu (prawy brzeg rzeki Dunajec, dojazd ulicą Zdrojową, około kilometra od centrum).

W miasteczku znajduje się szereg miejsc noclegowych w domach wczasowych i kwaterach prywatnych oraz w gospodarstwach agroturystycznych. Dostępne są również pola namiotowe.