Poronin historycznie

Poronin tanie noclegi jest miejscowością podhalańską, która niegdyś była nawet bardziej znana niż Zakopane. Mimo że obecnie to właśnie Zakopane wiedzie prym, Poronin noclegi nadal stanowi atrakcyjną bazę wypadową dla wielu turystów.

Wielką zaletą tej urokliwej wsi jest niewielka odległość do największych atrakcji powiatu tatrzańskiego, dzięki czemu wielu ludzi zamiast zatłoczonych miejsc wybiera właśnie nocleg w Poroninie. Ponadto znajduje się tu wiele atrakcji promujących zarówno aktywne spędzanie czasu jak i poznawanie historii regionu.

Charakterystyczną cechą regionu Podhala jest żywy i stale kultywowany folklor góralski, który zachwyca turystów przybywających tłumami pod Tatry. Poronin pensjonaty wprowadza w historyczny klimat już samą zabudową, szczególnie w przysiółku Stasikówka, gdzie podziwiać można wiele dawnych domów góralskich wykonanych bez użycia gwoździ, z drewnianych bali wiązanych na węgłach przez specjalne nacięcia zwane zamkami ciesielskimi. Jednymi z bardziej znanych zabytkowych domów są „Dom orłów” czy też Willa z ogrodem „Stryjnia Podhalańska”.

Innym zabytkiem wartym zobaczenia jest kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny o burzliwej historii. Pierwsza była drewniana kaplica z 1806 roku, która dwadzieścia lat później stała się kościołem. Jakiś czas później niestety kościół spłonął, a obecna budowla pochodzi z roku 1926.

Ciekawostką jest też, że w 1947 roku stworzono w Poroninie Muzeum Lenina, który lata wcześniej przyjeżdżał do karczmy znajdującej się w tym budynku. Znalazło się wtedy wielu przeciwników, którzy prowadzili nawet plany podpalenia muzeum, jednak działaczy tego ruchu aresztowano. Mimo wszystko w roku 1990 w miejscu dawnego muzeum otworzono Gminny Ośrodek Kultury.