Cisna

Cisna noclegi, siedziba władz gminy, zlokalizowana w dolinie Solinki, w powiecie leskim.

„Pośród wielu bzdur, które niosą stada chmur, ja lubię deszcz noclegi w Cisnej” można było usłyszeć w piosence Krystyny Prońko. Deszcz w wakacje nie jest mile witany, ale słowa piosenki świadczą o sporej sławie tej bieszczadzkiej wsi. Pobliska główna stacja kolejki wąskotorowej (popularnej i znanej jako „bieszczadzka ciuchcia”) oraz przebiegające przez Cisną interesujące szlaki turystyczne sprzyjają zaciekawieniu turystów tą miejscowością.

Dzisiejsza noclegi Cisna to znana miejscowość turystyczna z bogatą bazą noclegową, ośrodkami wypoczynkowymi, schroniskiem młodzieżowym, a także zapleczem gastronomicznym, które oferuje turystom smaczne posiłki. Atrakcją turystyczną we wsi jest przystanek kolejki wąskotorowej, gdzie możemy podziwiać parowóz z niewielkimi wagonikami, poza tym umiejscowione są tu Izba Tradycji, galeria sztuki ludowej, prezentująca prace miejscowych artystów oraz liczne sklepiki z pamiątkami. Wart odwiedzenia jest również unikatowy w całej okolicy ciśniański cmentarz, gdzie położony jest najstarszy w Bieszczadach nagrobek (1842 r.). W mogile pochowany jest Antoni Kwieciński wraz z dwiema wnuczkami. Dziewczynki i ich dziadek odeszli w czasie epidemii cholery. Miejscową osobliwością nekropoli są groby wyznawców prawosławia i rzymskokatolickie. Na cmentarzu znajdziemy również fundamenty, które są pozostałością po cerkwi, zburzonej w 1956 r. Wyciąg narciarski i trasy zjazdowe, powodują, że Cisna odwiedzana jest latem i zimą. Urokliwe miejsca i dobrze przygotowane trasy narciarskie zapewniają udany wypoczynek zimą. Natomiast latem, możemy wędrować po licznych w okolicy szlakach turystycznych i ścieżkach dydaktycznych, które ukarzą nam bogactwo bieszczadzkiej przyrody.

Przez Cisna pokoje gościnne poprowadzony jest główny szlak beskidzki, oznaczony kolorem czerwonym, który „przychodzi” tutaj z Komańczy, przez Chryszczatą i Przełęcz Żebrak (ok.8 h), natomiast z Cisnej prowadzi on przez całe Bieszczady, kończąc swoją drogę w Wołosatem.

W Cisna pensjonaty bywał Aleksander Fredro, nasz wspaniały komediopisarz. W pamiętniku „Trzy po trzy” zawarł opis podróży z Chyrowa, przez Lesko i Baligród do Cisnej. Również Wincenty Pol i Zygmunt Kaczkowski składali wizyty w miejscowości.