Atrakcje Czorsztyna

Czorsztyn wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Czorsztyn. Miejscowość ulokowana jest na skraju Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, na pograniczu Pienin i Gorców nad Zbiornikiem Czorsztyńskim. Do momentu powstania zbiornika retencyjnego Czorsztyn był znany pod nazwą Czorsztyn Nadzamcze. Czorsztyn noclegi. Wieś Czorsztyn mieściła się u podnóża Zamku Czorsztyńskiego. Jest to miejscowość turystyczna i wypoczynkowa z rozwiniętą infrastrukturą turystyczną.

Południowo-wschodnia część to Pieniny kojarzone z masywem Trzech Koron, Pienińskim Parkiem Narodowym, a przede wszystkim z Przełomem Dunajca, istnym cudem natury, słynnym na całą Europę i podziwianym przez rzesze turystów, którzy co roku spływają flisackimi łodziami. Istotnym elementem pienińskiego krajobrazu jest Zalew Czorsztyński. Czorsztyn pensjonaty. Powstał on przez spiętrzenie wód Dunajca z zaporą ziemno-betonową o długości 404 m i wysokości 56 m. Wody rozdzielające pasmo Pienin Spiskich od Czorsztyńskich i stoków gorczańskiego pasma Lubania rozciągają się od zapory pod zamkiem w Niedzicy po okolice Dębna. Wokół jeziora znajdują się liczne miejsca do wypoczynku i wędkowania, a w rejsy wypływają statki spacerowe i gondole. Czorsztyn przyciąga turystów również przez dobrze zagospodarowane stoki góry Wdżar gdzie znajdują się wyciągi krzesełkowe i orczykowe, trasy dla narciarzy i snowboardzistów, alpejska zjeżdżalnia, mini zoo, anomalie magnetyczne. Czorsztyn wille. Nieopodal na Przełęczy Snozka znajduje się pomnik Władysława Hasiora – Grające organy.

Ale Ziemia Czorsztyńska to także różnorodność i bogactwo historyczne. Czorsztyn pokoje. Zamek w Czorsztynie wzniesiony około 1350 r. przez Kazimierza Wielkiego strzegł południowych granic Polski.Tu w Pieninach przebywała Święta Kinga, a z okien zamkowych patrzyła na wody Dunajca młodziutka Jadwiga, przyszła królowa. Był tutaj Władysław Jagiełło, a także jego syn Władysław Warneńczyk, bywali sławni rycerze (Zawisza Czarny) i senatorowie Rzeczpospolitej. W 1790 r. potężny pożar strawił dachy i od tego czasu budowla zaczęła podupadać. Po górskiej fortecy pozostały malownicze ruiny, których najważniejszą część stanowi masywna wieża i przylegające do niej mury dawnych pomieszczeń mieszkalnych. Czorsztyn agroturystyka. Częściowo zrekonstruowane piwnice mieszczą ekspozycję muzealną.